SLA در برابر DLP: مقایسه دو تکنولوژی چاپ سه گانه بعدی

admin دسته‌بندی نشده

تکنولوژی های به کاربرده شده در چاپگرهای سه بعدی SLA (مخفف: Laser-Based  Stereolithography، به معنی استریولیتوگرافی مبتنی بر لیزر) و چاپگرهای سه بعدی DLP (مخفف: Digital Light Processing، به معنی پردازش نوری دیجیتال) اصول مشابهی را قفا می کنند؛ اما ازنظر خروجی می توانند بوسیله طور قابل ملاحظه ای متفاوت باشند.

درک و خویش نکات ظریف در هر فرایند چاپ سه اتیه به تجزیه وتحلیل آنچه می تواند  مورد غبطه یک کاربر از چاپ نهایی باشد، کمک می درنگ و اینکه چطور می نبوغ ظرفیت هر نوع ماشین را به طور مؤثری به حداکثر رساند.

واژه ی استریولیتوگرافی از دو واژه ی یونانی «استریو» به معنای جامد و «لیتوگرافی» به معنای طبع سنگی می آید که یک جنس فناوری نوشتن با پرتو است.   در چاپ های سه بعدی، استریولیتوگرافی عزب یک امر را انجام می دهد: طراحی جامدات با کمک نور؛ بدین معنی که تکنولوژی SLA از نور برای دگرگونی موقر مایع به یک شیء جامد به صورت لایه به لایه مصرف می کند.

تعریف SLA و DLP به ما می گوید که هردوی این تکنولوژی ها نوعی استریولیتوگرافی هستند؛ ولی طراحی یک لایه با لیزر می تواند کاملاْ متفاوت از لایه های طراحی شده به عنوان یک تمثال بی پیرایه باشد. برای درک نکته سنج این موضوع تا اختتام مقاله همراه ما باشید.

SLA و DLP

براساس اصطلاحات صنعتی رایج، زین پس به جای تعبیر ی «SLA مبتنی بر لیزر» واژه ی SLA را به کار می بریم. بخاطر هر دو تکنولوژی SLA و DLP، یک انبار رزین نقد شو فوتوری اکتیو به صورت انتخابی درمعرض نور راحتی می گیرد تا لایه های جامد بیش کم پهنا برای تاسیس یک شیء تشکیل شود.

چاپگرهای سه بعدی SLA که از دو موتور استفاده می کنند، با نام گالوانومتر خواه گالوس شناخته می شوند. یکی از موتورها در انگیزه پایه X و دیگری داخل جهت محور Y به سرعت مسیرهای نور لیزر را جهت طبع تعاقب می کنند و همان طور که پیش می رود مایع رزین را ابکی می کنند. این فرایند طراحی لایه به لایه است که نقاط و خطوط را به عنوان مجموعه ای از مختصات انشعاب بندی می کند.

چاپگرهای سه بعدی DLP از یک صفحه ی ارائه پروژکتور دیجیتالی برای نورافکندن یک تصویر واحد از هر لایه در سراسر پلتفرم به عارض یکباره استفاده می کنند. از آنجا که این پروژکتور یک ورقه ی دیجیتالی است، تصویر لایه ها از پیکسل های مربعی تشکیل می شود و درنتیجه، لایه های تولیدشده نیز از مربع های کوچک مستطیلی به نام واکسل ساخته خواهد شد.

واقعیت این است که واحدهای پا بر جا دو فرایند، محظور متفاوتی دارند که باعث می شود مقایسه ی ماشین های مختلف تنها با مشخصات عددی، کاری شاق به دید آید.اندازه ی چاپ تو مقابل سرعت

چاپگر DLP قادر است برخی از قطعات را تو زمان نوک تیز تازگی طبع کند، به این دلیل که بوسیله جای اینکه به صورت لایه به لایه با لیزر طراحی شوند، کل لایه به یک باره طراحی و ظاهر می شود. زمان چاپ نوک تیز داخل دو تک کاربرد دارد. اول برای چاپ های بزرگ و کاملا متراکم، که در آن سرنوشت بیشتری از پلتفرم چاپ می شود و هر لایه کندرو تر از آنچه لیزر طراحی می کند، بی پرده می شود. دوم بخاطر طبع های بسیار کوچک و دقیق، می توان لنز پروژکتور را باتوجه به محدوده ی حجم ساخت، تعویض کرد و در خراج از مقدار محدودی از نور استفاده کرد تا لایه های کوچک تر را سریع نم بسازد.مقاله های مرتبط:علاج زخم های عمیق با چاپگر سه گانه اتیه امکان پذیر شدپرینتر سه اتیه جدید شهر برابر نوک تیز تر از نمونه های مثل است

هر چند سرعت یک مزیت محسوب می شود؛ ولی این سرعت در چاپگرهای سه بعد اینده DLP باعث کاهش روشنی و صیقل نهایی سطح چاپ می شود؛ چه درمورد قطعات بزرگ و چه درمورد مجموعه ای از قطعات کوچک و با جزییات بیشتر.

درمورد قطعاتی که سطح چاپ بخش اعظم حجم ساخت را تشکیل می دهد، چاپگرهای سه بعدی DLP قادر به طبع قطعات با وضوح بالا نخواهند حیات. به نشانی مثال، چاپگرهای DLP قادر به چاپ با کیفیت یک محفل به قیافه کنجکاو و با سرعتی بیشتر نسبت به چاپگرهای SLA هستند. بااین حال بخاطر چاپ همزمان تعداد زیادی از این مجتمع های پرجزئیات، حاجت به یک پرینتر SLA 3D  خواهد بود.

رزولوشن چاپگرهای سه اتیه DLP به پروژکتور آن بستگی دارد که معین می کند چند پیکسل/واکسل برازنده دسترس است.بوسیله نشانی مثال، Full HD دارای ۱۰۸۰ پیکسل است. پروژکتور چاپگرهای سه گانه بعدی DLP برای اینکه بتوانند به رزولوشن مورد دید در یک مختصات X و Y دست یابند، باید روی شمایل به معادل ی کافی فوکوس کنند. کوچک بودن پیکسل ها باعث محدود شدن هوا طبع و داخل نتیجه کوچک شدن کل سازه می شود. به همین دلیل، چاپ با جزییات تو چاپگرهای سه بعدی DLP باید داخل اندکی از کل فضای طبع پیاده سازی شود و این چاپگر قادر به اعمال جزییات زیاد اوج درون استاندارد های بزرگتر نیست.

ظرفیت طبع چاپگرهای لیرزی سه اتیه SLA کاملاْ مختار از وضوح چاپ هستند. یک چاپ واحد در هر سایزی، داخل هر وضوحی و تو هر مکانی می تواند چاپ شود.نمای پایانی: واکسل ها و خطوط لایه

از آنجا که در چاپ های سه گانه اینده اشیاء از لایه ها مخلوق می شوند، اغلب خطوط لایه های افقی قابل مشاهده هستند. از طرفی، به دلیل اینکه چاپگرهای DLP تصاویر را با استعمال از واکسل های مستطیلی لباس ارائه می دهند، اثر خطوط عمودی واکسل نیز در آن ها دیده می شوند. به این خطوط در عکس ذیل توجه کنید. روی سطح چاپ های سه بعدی DLP خطوط عمودی را ببینید.

همان طور که گفته شد، حیات واکسل های مستطیلی درون چاپگرهای DLP باعث ایجاد خطوط عمودی واکسل می شوند. درون این تصویر، خطوط واکسل عمودی را به رخساره طبیعی در سمت چپ ببینید و سپس برای فراغت موضوع در سمت حق خطوط واضح شده است.

از آنجا که واحد مستطیل است، وجود واکسل ها روی کناره های منحنی شکل تاثیر می گذارد. تخیل کنید خلال تاسیس آجرهای بازی لگو روی هر دو محور X و Y و پایه Z لبه های پله ای درون چاپ نهایی پدیدار می شوند. پس از چاپ بازپسین برای حذف خطوط واکسل و لایه های لبه دار احتیاج است که کارهایی مانند سنباده کشیدن روی آن انجام شود.

حال با کنارهم قراردادن تفاوت ها تو فن شناسی و نتایج، برگزینی یک اسلوب حل چاپ سه بعدی زیاد آسان خیس است و اینکه چه دستگاهی حاجت های خروجی ما را برآورد می درنگ و کارایی لازم را دارد. تو این مورد، مهم است که بدانیم چه میزان پرداخت نهایی در محصول موردنظر بوده و ابعاد و تیرگی قطعات چقدر است. درون اینجا فداکار از دستورالعمل های کلی آورده شده تا دریابید چه نوع قطعاتی در DLP و SLA برای شما بهتر است:

چاپگرهای سه بعد اینده DLP داخل موارد پایین تر بهتر است:قطعات کوچک و متجاوز پیچیده با طبع یک بارهچاپ نوک تیز قطعات بزرگ بدون جزییات بسیار

چاپگرهای سه بعدی SLA درون موارد ذیل بهتر است:طبع تعداد اضافی از قطعات کوچک و مرموز در یک مرتبهچاپ های ارشد و دقیقبیشتر بخوانید:پرینتر جیبی های-پرینت؛ تازه ترین محصول پولاروید بخاطر طبع تصاویر گوشیOCR چیست و چگونه کار می کند؟سرویس Universal Print مایکروسافت به عارض آزمایشی آغازبه کار کردHP سرویس مدیریت ابری چاپگر نحو اندازی می کندKFC ناگت مرغ را با فناوری چاپ سه بعدی تولید می کند

شاید دوست داشته باشید:

«قتل بی مداقه» در توکیو

بوسیله گزارش ایسنا،  در این رویداد سینمایی که از تاریخ ۳۰ اکتبر تا ۵ نوامبر (۹ تا ۱۵ آبان) در […]

پرینتر سه اتیه پالن قادر به طبع چهار ماده بصورت همزمان است

چاپگر لوکس و پیشرفته ی همدستی پالن (Pollen) برای مصارف تجاری مدل سازی شده و از رزولوشن ۴۰ میکرون پشتیبانی […]

جولان دادن کرونا میان ستاره های سینما/ خبری از نظارت زدودن!

به گزارش ایسنا، اسفند سال گذشته همزمان با شیوع گسترده کرونا در ایران که با تولید سریال های نوروزی و چند فیلم […]