چرا امروز روز ملی سینماست؟

admin دسته‌بندی نشده

بوسیله گزارش ایسنا، دو سال قبل در پی اینکه داخل بعضی رویدادها و اظهارنظرها رمز می شد که سینمای ایران به ۱۲۰ سالگی خود نزدیک می شود و این ۱۲۰ سالگی محل تردید بود، گفت وگویی با عباس بهارلو – منتقد و پژوهشگر سینمایی – که تاریخ های متعددی را درون شالوده سینما تالیف کرده است منتشر کردیم. حال که در ۲۱ شهریور امسال بوسیله ۱۲۰ سالگی سینمای ایران فصیح ایم این مصاحبه کوتاه بازنشر می شود تا مروری شود بر اینکه آیا سینمای ایران واقعا ۱۲۰ ساله است؟ و اصلا چرا ۲۱ شهریور روز ملی سینما انتخاب شده است؟

بهارلو در پاسخ به اینکه آیا مبنای تاریخی درنظر اندوهناک شده برای سینمای ایران قائم است و واقعاً حدود ۱۲۰ سال از عمر این سینما می گذرد، ضمن اینکه اصلاً به خشکی امدن چه عمده ۲۱ شهریور به صیت روز ملی سینما نام­گذاری شده است، بیان کرد: من پیش از این هم چند جنین تو این باره گفته و نوشته ­ام. راستش را بخواهید تفویض این روز، بویژه ۲۱ شهریور، هیچ مبنای درست و دقیقی ندارد؛ روزی است که ظاهراً به لباس «سمبلیک» بوسیله­ عنوان روز ملی سینما داخل ایران انتخاب شده است زیرا تو این روزِ بخصوص در سینمای ایران هیچ اتحاد خاصی رخ نداده که مبنایی بخاطر روز ملی سینما باشد. توضیح بسیار­ترش این است که ظاهراً استراحت بوده روزی که میرزا ابراهیم ­خان عکاس باشی برای بار نخست پشت دوربین فیلم­برداری قرار گرفت و عادات «جشن عید گل» را فیلم­برداری کرد، یعنی شنبه ۲۱ ربیع الثانی ۱۳۱۸ قمری برابر با ۲۷ اسد (مرداد) ۱۲۷۹ شمسی خواه ۱۸ آگوست ۱۹۰۰ میلادی، بوسیله ­عنوان «روز ملی سینمای ایران» داخل نظر گرفته شود و مسئولانی که بخاطر نام­گذاری روزهای اختصاص تصمیم می­ گیرند، ظاهراً بوسیله دلیل خلوت بودن ۲۱ شهریور این روز را بهعنوان روز ملی سینمای ما تعیین فرموده­ اند؛ به همین سادگی و سهولت.

او امتداد عدالت: به­ عبارت دیگر، می ­توان جاه کرد که سینمای ما «همین ­جوری» صاحب روزی بوسیله ­نشانی روز ملی سینما شده است، که نه مبنایش روز فیلمبرداری درگاه عکاس باشی از «جشن عید گل» است و نه هیچ چیز دیگر. تا آن­جا که کتاب «روزشمار سینمای ایران از آغاز تا ضعف قاجاریه»، که من سال­ ها پیش تألیف و منتشر کرده ­ام، علامت می دهد داخل سال ­های آغازینِ آشنایی و دخول سینما به ایران در شهریورماه هیچ اتفاق خاصی رخ نداده است؛ خیر تولید فیلم داشته ­ایم و نه عرضه فیلم و نه اصولاً هیچ چیز دیگر. بنابراین عده ­ای فرض محزون ­اند که ۲۱ شهریور روز ملی سینمای ایران است، دست­شان درد نکند.

او درباره اینکه بنابراین آیا می ­شود تصور گرفت که سینمای ایران ۱۲۰ ساله شده است، گفت: اگر مبنا را روز فیلم­برداری از «جشن روز مهمانی تراب» درون نظر بگیریم، همین حدودها می ­شود و اگر مثلاً ساخته شدن نخستین فیلم ظاهراً داستانی سینمای ایران، یعنی «آبی و رابی» (آوانس اوگانیانس، ۱۳۰۹) را ماخذ قرار دهیم، عمرش به ۹۰ سال هم نمی ­رسد. 

بهارلو نیز در پاسخ بوسیله اینکه الان سینمای ایران به لحاظ سنی چه حوالی­ ای را می گذارند، آیا به گرداگرد میانسالی خویشتن رسیده یا هنوز در جنین جوانی است، اعتراف کرد:  بوسیله این بستگی دارد که مبنای رشد و سن و سال این سینما را چه چیزی قرار بدهیم. حد و چونی فیلم­ هایش؟ قوانین­ش؟ صنعتی­ وجود داشتن یا نبودنش؟ احصائیه افرادی که در این سینما کوشا­ هستند؟ مسائل مربوط بوسیله بیمه و درمان و بازنشستگی­  دست­ اندرکارانش؟ سرمایه تو تفرج سالانه ­اش؟ مستقل بودن یا نبودنش؟ چه چیز؟ میانگین پاسخ بوسیله این پرسش­ ها موقعیت امیدوارکننده ­ای را نشان نمی ­دهد. سینمای ایران در پاره ­ای از زمینه ­ها به جوان نابالغی می ­ماند که به تنهایی از پسِ بسیاری از مشکلات­ش برنمی ­آید. هنوز قیّم و آقابالاسر دارد، بسیاری از فعالانش مشکلات رادیکال معیشتی دارند، انبوهی از تولیداتش امکان ارائه عمومی ندارد، سرمایه درون گردش­ش کم است و چه و چه­ ها. این سینما، بوسیله رغم حضور هنرمندانی بزرگ، به لحاظ مناسبات صنف­ ای هنوز جوان است.

انتهای پیام

شاید دوست داشته باشید:

Nemonic؛ پرینتری که از سلفی شما مطلب چسبان تدارک می نرم

بیشتر افراد علاقه مند بوسیله حوزه ی فناوری، به چاپگرهای خوب علاقه مند هستند و باید گفت نیمونیک یکی از […]

SLA در برابر DLP: مقایسه دو تکنولوژی چاپ سه گانه بعدی

تکنولوژی های به کاربرده شده در چاپگرهای سه بعدی SLA (مخفف: Laser-Based  Stereolithography، به معنی استریولیتوگرافی مبتنی بر لیزر) و چاپگرهای […]

آموزش کتابداران هيئت دولت های مساجد آغاز شد/آموزش ۱۰ سرفصل کتابداری بوسیله همت ستاد فهما

به گزارش ایسنا،«سعادتمند سعادتی» داخل گفت وگو با ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، با اشاره بوسیله دستور کار های معاونت […]