این تصاویر بردباری کرونا را راحت زیرفون می یواش!

admin دسته‌بندی نشده

به جرأت می توان گفت که دیگر کرونا برای هیچکس واژه غریبی زدودن. قطعا این ویروس کوچک که هزاران هزار فداکاری را با خود به کام اجل گرفتار و مبارزه با آن شعار مشترک یار و دشمن شده است، اصلا موضوع شوخی برداری نیست؛ اما بخاطر زنده ماندن و فرار از ناامیدی و سیاهی چه چیزی بهتر از پنجه زدن به ریسمان هنر.

بذله با موضوعات شدید از مهمترین خصیصه های کاریکاتور است. هنری که می تواند با فراغ جناح سر شوخی را با هر موضوعی باز و در عین حال اعتراض و حرفش را همچنین به اصطلاح هنر اظهار بطی ء. طبیعتا کرونا نیز از تیزی قلم کاریکاتوریست ها در امان نمانده و بارها و بارها سوژه طراحی کاریکاتوریست ها شده است. 

جواد علیزاده، ستاره کاریکاتوریست و مدیر مسئول نشریه «طنز و کاریکاتور» در همین زمینه با اعتراف اینکه کاریکاتور قبل از کرونا وجود داشته و ان شاءالله کرونا می رود و کاریکاتور همچنان وجود خواهد داشت، بوسیله ایسنا می گوید : به طور کلی رسالت هنر کاریکاتور این است که بتواند مردم را بخنداند تا آنها همچنین بتوانند مشکلات زندگی را قدری اسودگی برنده تحمل کنند. 

او با بیان اینکه «رسالت کاریکاتور درون عهد کرونا و ناامیدی هایی که بوسیله تعاقب خود داشته است، بسیار از پیش نمود ظاهر می درنگ»، بیان می یواش که در واقع کاریکاتور با شوخی با موضوع جدی همانند کرونا تلاش می کند تا ناامیدی آدم را کاهش بدهد.

علیزاده همچنین درباره میزان تاثیرگذاری این کاریکاتورها خاطرنشان می کند: حتما تاثیرگذار هستند، اما اصولا این پرسیدن ها جواب مطلقی ندارند و نمی توان مدل تاثیرگذاری را به صورت نکته سنج و پدیدار اطلاع دادن کرد. اما در مجموع تفکر می کنم وجود داشتن کاریکاتور بهتر از نبودنش است. 

این هنرمند کاریکاتوریست با بیان اینکه «انسان می توان در شرایط بد زندگی حزن  بخندد»، یادآور می شود: تمام انسان ها می توانند در شرایط شیرهدار کرونایی که به نوعی همگی ما درگیر آن شده ایم، امیدشان را از دست ندهند و با روحیه بهتری بوسیله خوش نویسی زندگی ادامه بدهند. در این میان کاریکاتور نیز می تواند در شکل گیری این روحیه و یادآوری امکان خندیدن به مشکلات، بیش موثر باشد. 

شاید با این رویکرد یا رویکردهای مشابه جواد علیزاده  بوده است که داخل این چند ماه گذشته و در روزهایی که جهان داخل کش و قوس مبارزه با کرونا به قاعده می برد، هنرمندان یدکی دست به خامه شدند تا هم بوسیله زبان هنر از آدم بخواهند که در ساختمانی هایشان بمانند و برای مصونیت خود و اطرافیانشان از هیچ کاری فروگذار نکنند و هم اینکه این نکته مهم را به همه یادآوری کنند که انسان تا اینکه درون بیگانه ترین روزها و دم ها می تواند بخندد و امیدوار باشد. 

در ادامه می توانید برخی از کاریکاتورهایی را که توسط هنرمندان ایرانی با موضوع ویروس کرونا در این مدت خلق کردن شده اند، سیاحت کنید:

اثر جواد علیزاده با موضوع حدس زیاد شیوع ویروس کرونا 

اثر جواد علیزاده دغدغه این روزهای آدم های اندیشمند

اثر کامبیز  درم بخش موضوع کمبود امکانات بیمارستانی 

اثر کامبیز درم بخش با موضوع اهمیت در بناء ماندن درون روزهای کرونایی

معلول احمد عربانی با موضوع تولید واکسن کرونا تو ایران

اثر احمد عربانی با موضوع میدان سیاه در روزهای کرونایی

اثر علیرضا ذاکری با موضوع بی خانمانی در روزهای کرونایی

معلول مهدی عزیزی با موضوع شرایط ناراحت کننده پایتخت درون روزگار کرونا

اثر مهدی عزیزی با موضوع ماجرای فرید نامدار بوسیله «امپراتور خاک» 

انتهای پیام 

شاید دوست داشته باشید:

Nemonic؛ پرینتری که از سلفی شما مطلب چسبان تدارک می نرم

بیشتر افراد علاقه مند بوسیله حوزه ی فناوری، به چاپگرهای خوب علاقه مند هستند و باید گفت نیمونیک یکی از […]

SLA در برابر DLP: مقایسه دو تکنولوژی چاپ سه گانه بعدی

تکنولوژی های به کاربرده شده در چاپگرهای سه بعدی SLA (مخفف: Laser-Based  Stereolithography، به معنی استریولیتوگرافی مبتنی بر لیزر) و چاپگرهای […]

آموزش کتابداران هيئت دولت های مساجد آغاز شد/آموزش ۱۰ سرفصل کتابداری بوسیله همت ستاد فهما

به گزارش ایسنا،«سعادتمند سعادتی» داخل گفت وگو با ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، با اشاره بوسیله دستور کار های معاونت […]