نگاهی به ورود اصطلاح های جدید بوسیله کلمه

admin دسته‌بندی نشده

این مدرس دانشگاه پیام تلالو در گفت وگو با ایسنا، درباره واژه هایی که اخیرا توسط فرهنگستان واژه و ادب فارسی جایگزین شده اند و متلک هایی که در فضای مجازی با آن ها می شود اقرار کرد: نخستین نکته همین است که کلمه یک موجود زنده است و دومین نکته این است که اصطلاح یک سیستم است، سیستم به رغم این که بوسیله قواعدی اعتقاد دارد ولی منعطف است. بخاطر انعطاف آن یک شهید می زنم: یک بی تا آلمانی با شما صحبت می درنگ و می گوید که «من رفت بازار»، در این وقت شما به او می گویید که چه خوب فارسی صحبت می کنی، اما چنانچه من این را بگویم، می گویید که من بی سواد هستم و نمی توانم به درستی مصاحبت کنم؛ این همان انعطاف داشتن زبان است.

او با اشاره بوسیله این که هدف از داشتن کلمه ایجاد بستگی است گفت: سیستم تا جایی می تواند منعطف شود که قابلیت ارتباط داشته باشد. اکنون این کلمه که منعطف است، بسیاری از واژه های مصنوع شده را می پذیرد و بسیاری را هم نمی پذیرد، بمنظور یک سیستم است. همان طور که ما آدم ها حزن به نشانی یک موجود زنده بسیاری از غذاها را یار داریم و می خوریم و بسیاری از آن ها را خودی نداریم.

میرزایی با بیان این که زبان مثل هر سیستمی بیش خویشی بافت برون خود است افزود: وقتی میزان مطالعه جامعه ای کمینه است، چه انتظاری داریم که با واژگان جدید آشنا باشند و مصاحبت کنند و درباره این ها بیندیشد؟ پس نباید فقط این را دید که کار فرهنگستان خوب بوده است یا بد.

این مدرس اصطلاح و ادبیات فارسی همچنین تقریر کرد: زبان به نشانی یک موجود زنده و سیستم، بسیاری از واژه نامه را نمی پذیرد و بسیاری را تیمار می پذیرد. مثلا زبان «نازیبا» و «کثیف» را می پذیرد، اما «نازشت» و «ناکثیف» را نمی پذیرد. دلیل نمی شود زبان هر کلمه ای را بپذیرد. بی نهایت از اصطلاح ها از فرهنگستان مبدا مصنوع شده ، ولی هنوز پذیرفته نشده اند. نمی نبوغ برای یک موجود زنده تعیین تکلیف کرد که زبان ای را حتما بپذیرد و اصطلاح ای را اصلا نپذیرد.

او با طرح این سوال که آیا می استعداد به رخ غیرخودکار برای حجم زیاد واژگانی که امروزه ملتفت کلمه می شوند، معادل ساخت بیان کرد: وقتی مردم عادتی پیدا می کنند، ترک این قانون متجاوز مشکل است. مثلا از ابتدا گفته ایم «موبایل» و دیگر نمی شود این را تغییر داد، اما اگر در حین ورود یک واژه متاخر آن را دگرگونی بدهیم، وافر خوب است و مقدور است تعبیر آن را بپذیرد، اما وقتی برای آدم عادت شد، تقریبا می توان گفت تغییر دادن آن بی نهایت دشوار و سخت است. البته می توان به رغم قاعده ها تغییراتی هم در زبان ایجاد کرد که این با عوامل مختلفی مرتبط است.

علی (پدارم) میرزایی دنباله داد: ضمن این که فقط فرهنگستان کلمه نمی سازد، بسیاری از دانشمندان، نویسندگان، شاعران و … تعبیر می سازند و ما هم از آن ها مصرف می کنیم. این چیزی ازاله که بارش را فقط به حمام فرهنگستان بگذاریم، موفقیت این واژه سازی اندوه به عوامل مختلفی بستگی دارد.

این استاد سابق اعزامی وزارت علوم به خارج از کشور همچنین شوخی با واژه ها را مربوط به بافت برون شفاهی دانست و گفت: در واقع با اصطلاح های انتخاب شده دلخواه ای تلاقی می شود. البته این را حزن باید گفت که قدرت رسانه های الکترونیکی همیشه خوب نیست و گاهی تیمار زشت عمل می کنند. بسیاری از این باور کردن زبان ها به عملکرد ناپسند رسانه های الکترونیکی مربوط است که چیزهای خوب را ممکن است پس بزنند و نپذیرند. البته بوسیله کلمه باید خیلی عمیق تر، ریشه دارتر و گسترده تر نگاه شود تا بوسیله حاصل ای رسید. این هم که مردم لطیفه می کنند، همیشه بد نیست، خیلی از لطیفه هایی که مردم با واژگان کرده اند مکان افتاده و این به معنای تصویب مردم است و همیشه به معنای مخالفت زدودن.

او همچنین با بیان مثالی از «شب های برره» و از بین عدول کردن زبان هایی که این مجموعه در جامعه اب کرده بود درون طول زمان اظهار کرد: عوامل مختلفی مشت بوسیله دست بی قراری می دهند تا یک زبان داخل جایش می نشیند و یک کلمه نمی‎ نشیند. هنگفت از واژه هایی که زمان حال به فرمان می بریم ممکن است سال ها پیش حتی نمی توانستیم آن ها را پیش روی کنیم، فداکار اصطلاح ها اندوه داخل بازه ای از زمان بوسیله کار درگیر می شدند که حالا کاربردی ندارند.

انتهای پیام

شاید دوست داشته باشید:

این تصاویر بردباری کرونا را راحت زیرفون می یواش!

به جرأت می توان گفت که دیگر کرونا برای هیچکس واژه غریبی زدودن. قطعا این ویروس کوچک که هزاران هزار […]

کانن چهار پرینتر از خانواده PIXMA و دو اسکنر متاخر شناساندن کرد

کاننبا معرفی کردن ۴ اندام متاخر از سری PIXMA، پرینترهای چندکاره خویشتن را بوسیله روزرسانی کرده است. این چهار دشت […]

طبع سه اینده بافت اعضای آدم در ابعاد یک درایو یو اس بی

دانشمندانSGHAROOOON با استفاده از جهیز های میکروفیزیولوژیک یا عضوهای ساختگی می توانند عاری نیاز به آزمایش روی حیوانات، اثرات داروها، […]