لوحه های ارزشمند فارسی دَری به خشکی امدن دیوار بخانه برگشتن بنده روسیه

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش ایسنا، بوسیله نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مرتضی رضوانفر با اقرار این که براساس پرونده ی ثبت جهانیِ دربند داخل یونسکو (۲۰۰۳میلادی)، دیوار بنده جمهوری داغستان، روسیه نمادی از معماری ساسانی است که ۱۵۰۰ سال کارکرد دفاعی داشته است.

به گفته وی، این دیوار ۴۰ کیلومتری، توسط قباد و فرزندش انوشیروان بخاطر حفاظت از منطقه ی آذربایگان احداث شده و جدای از ۳۲ کتیبه ی پهلوی، چندین کتیبه بوسیله خط فارسیِ دری دارد که غالباً به تعمیر آن رمز دارند.

این پژوهشگر افزود: براساس اعتقاد عامه، خرابه دربند همان دیوار ذوالقرنین (یا سدِ سکندر) است که در تورات، انجیل و قرآن سخی ذکر شده و هنگامی که دیوار توسط قوم یأجوج و مأجوج فتح شود، روز حشر خواه قیامت فرا می رسد .

رضوانفر بوسیله متن کتیبه ی دروازه ی چهل بدنه یکی از کتیبه های یاد شده که با مشارکت داریوش ذوالفقاری و سعید فرمانی خوانش شده رمز و متن آن را دانست: «در عصر شاه شروان پادشاه خلیل سرور، این حِصن شد نیکو واین قلعه ماتم ساتر/ یأجوج باز برگشت از طرف فتنه سکندر، تا صیْت این عمارت چند دستگاهی شد در بلاد کافر/ بادا بُن حصارش تا روز حشر معمور، بادا سکون ملکش تا قرنهاء هنگفت/ خبردار شوی هرآنگه یابی وقوف ز سالش، گر زانک برشماری تاریخ او ز مخبر (۸۴۲ ق)»

انتهای پیام

شاید دوست داشته باشید:

کانن چهار پرینتر از خانواده PIXMA و دو اسکنر متاخر شناساندن کرد

کاننبا شناساندن ۴ هیکل متاخر از سری PIXMA، پرینترهای چندکاره خویشتن را به روزرسانی کرده است. این چهار محصول شامل […]

عرضه چاپگر بدون حاجت به تعویض کارتریج توسط اچ پی

عدم نیاز به تعویض کارتریج و تونر چاپگر می تواند باعث فرح بسیاری از افرادی شود که روزانه با چاپگر […]

نگاهی به ورود اصطلاح های جدید بوسیله کلمه

این مدرس دانشگاه پیام تلالو در گفت وگو با ایسنا، درباره واژه هایی که اخیرا توسط فرهنگستان واژه و ادب فارسی جایگزین […]