انسان سریال های رمضان ۹۹ را چطور دیدند؟

admin دسته‌بندی نشده

ساز ناسازگاری انسان با سریال ها از همان روزهای اول کوک شد. «نظامی» هادی مقدم دوست اولین سریالی بود که دقایقی پس از افطار مهمان خانه روزه گرفتن داران کرونا زده شد. «لشکری» آن احترام یواش و حوصله طریق بر پیش رفت که بیشتر به داستان های تمام و کلیشه ای شبیه بود که شعر یک بستگی  احساسی دو نفره را بارها و بارها نرم کردن کرده و کش می دهند. این روند در سرنوشت های بعدی هم ادامه داشت و در همان هفته فاتحه «نظامی» بازار را بخاطر رقبایش خالی گذاشت.

یکی از بدشانسی هایی هم که یخه گیر «سرباز» شد این بود که سریال «متهم گریخت» رضا عطاران که ۱۵ سال از مقدماتی پخش آن می گذرد، با فاصله حدودا نیم ساعت قبل از «سرباز» از شبکه ای دیگر پخش شد و به نظر می رسید در حالی که تقریبا بیشتر مردم، اغلب چیز پهن ها و دیالوگ های «مستنطق گریخت» را از حفظ کردن شده اند، اما باز غم مخاطب این سریال از «سرباز» بیشتر است!

«بچه مهندس ۳» ساخته علی غفاری با پیشینه ی نسبتا خوبی که تو دو انفصال قبل کسب کرده بود، مخاطبان خودش را به همراه داشت ولی تحول محتوا و خط داستانی سریال به وضوح حس می شد.

«تحت ارضی» جلیل سامان تنها تجهیزات برنده تلویزیون درون شب های ماه مبارک رمضان حیات. جلیل سامان پیش از این تجربه تاسیس سریال هایی با محتوای سیاسی ـ انقلابی همچون «پروانه» را در کارنامه داشت و این وعده او سریالی با محتوای سیاسی ـ انقلابی با ژانر طنز برای شبکه یک بادخور کردن ساخت. هرچند که «زیرخاکی» به هیچ اسکناس بخت سریال های متلک سال های گذشته تلویزیون را نداشت اما شاید در کنار رقبایی خسته بیشتر از بقیه به چشم آمد.

طنز اپیزودیک «پدر پسری» حزن که آنتن شبکه ۵ اهنگ را اشغال کرده بود، آن نعوظ که واجب و معزز یک طنز اپیزودیک است دیده نشد.

«مثل ماه»، «دعوت»، «عقیق»، «عمر پس از زندگی» و … دیگر پروگرام های تولیدی صداوسیما بخاطر ماه رمضان بودند.

هرچند که آمارها و نظرسنجی های صورت گرفته تقریبا تکلیف همه برنامه را تاکنون روشن کرده است، اما خبرنگار ایسنا با تعدادی از مخاطبان در شهرهای مختلف کشور گفت وگویی داشته و نظرشان را درباره عملکرد تلویزیون تو ماه رمضان جویا شده است.

این گفت وگوها را درون ذیل می خوانید:

یک دختر دانشجو از استان البرز درباره سریال های تو حال پخش تلویزیون تو ماه رمضان می گوید:  سریال های ماه رمضان بی شمار جذاب نبودند و تقریبا هر سال سریال ها بی معنی پر حرارت و عادی نم می شوند. در سریال های جدید می استعداد خیلی زود پایان ادبیات را گمان زد؛ به همین دلیل حس هیجان یا کنجکاوی از مخاطب پژمان می شود. از میان سریال های ماه رمضان به نظر غلام فقط کمی سریال های «زیرخاکی» و «پدر پسری» خوب بودند؛ آن هم به این خاطر که شوخی بودند.

او درباره برنامه های گفت وگو محور دم افطار نیز نشانی می یواش: درباره ی برنامه های ماه رمضان هم باید بگویم برنامه «فراخوانی» که از شبکه یک بادخور کردن پخش می شود بسی زیباست. می توانم به جرأت بگویم واقعا به کمیت ی برنامه «ماه عسل» قوی است و داستان های جالبی روایت می شود. «جلب» واقعا در ساعات دم افطار مخاطب را سرگرم می کند.

یک معلم از خراسان جنوبی تو پاسخ به این پرسیدن که تولیدات مناسبتی تلویزیون برای ماه رمضان را چگونه تخمین می کند؟ می گوید: سریال «بچه مهراز ۳» به نظرم سریال نیکوکاری است و به یکی از مسائل مهم سرزمین می پردازد. اما در این سریال دلیل مهاجرت نخبگان، فقط عشق و رفاقت نشانی شده و به دلایل مهم تیز که بنیادی اش مشکلات اقتصادی است، نپرداخته است. باید روی این مسائل بیشتر اصرار می کرد. به رخ طاسی سال های گذشته که هر شبکه سریالی با ژانری خاص داشت مثلا کانال سه متلک و کانال دو موضوعات ظاهری و مناسب ماه رمضان را پوشش می داد، خیلی بهتر بود.

دختر نوجوان کرجی معتقد است که پروگرام ها و سریال های ماه رمضان امسال مانند سال های گذشته دوست داشتنی نبودند. او می گوید: سریال «کودک مهندس» را می بینیم که خوب است. درون واقع نسبت به بقیه بهتر است ولی در بی مو سریال های امسال زیاد جذاب نبودند. از میان برنامه های وقت افطار غم «احضار» را می بینیم که زشت زدودن ولی زیاد غصه جالب نیست و به «ماه شهد» نمی رسد.

یک دختر کبیر از جیرفت با اعتراف اینکه فقط سریال «نوزاد مهندس» را آن هم بوسیله واسطه یار از جزئي از جمله های گذشته دنبال می کند، می گوید: «بچه مهندس» سریال انعام است و من از آن شادمان هستم، فقط زمان پخشش ارزان نیست. بقیه سریال ها و برنامه ها را ندیده ام.

یک دانشجوی تهرانی سریال «نظامی» را بسیار درمانده کننده و ملال آور توصیف کرده و در موافق درباره سریال «زیرخاکی» می گوید: «زیرخاکی» را دیدم فراوان خوب بود. بیش خنده دار و سرگرم کننده بود. بازی هنرپیشه ها در این سریال عالی وجود.

درون این میان مستخدم جوانی می گوید: من تقدم می دهم سریال «متهم گریخت» و «میوه ممنوعه» که چندین سال پیش پخش شده اند و تکراری هستند را از شبکه آی فیلم دنبال کنم تا اینکه بیننده سریال های متاخر تلویزیون باشم. سریال «سرباز» را فقط چند روز مطلع دنبال کردم. اسطوره اش اصلا جذاب و سرگرم کننده نبود برای همین بقیه قسمت ها را پشت نکردم. سریال «زیرخاکی» را گاهی نگاه می کنم از هیچی بهتر است و سریال «بچه مهندس» بی آرامی به نظرم نسبت بوسیله دو فصل گذشته ضعیف شده است.

او درباره دستور کار های تلویزیونی نیز می گوید: فقط برنامه «احضار» را گاهی با خانواده تماشا می کنیم. موضوعاتش نسبتا جذاب، سرگرم کننده و آموزنده هستند.

یک فرزند جوان که سرباز و دانش آموخته رشته علوم ارتباطات اجتماعی است، با انتقاد از سریال «سپاهی» می گوید: وقتی پای تلویزیون می نشینم و نظاره گر سریال «سپاهی» هستم، احساس می کنم که این فیلم از چند جهت کاملا غیرواقعی و ساختگی تهیه و تولید شده است. اغلب جوانان ایران به دلیل جبری وجود داشتن خدمت، لباس سربازی را به پیکر کرده اند و آگاهند که در شرایط نوکری و به نعوظ خاص دوران آموزشی چه مجرا مشکل و سختی حاکم است.
هنگامی که با حزن خدمتی هایم به نقد و مطالعه این فیلم می پردازیم اغلب از عبارت هایی برای وصف آن استعمال می کنند که مفهومش این می شود: «ما مجبور نیستیم که وقت خود را با نگاه کردن به این طور سریالی که اندوه بوسیله سربازان و غصه به قشر تحصیلکرده اجتماع دروغ می گوید تلف کنیم.» و بیشترشان برنامه های جایگزین از قبیل گوش کردن به اعلام یا شبکه های دیگر و ماهواره را پیشنهاد می کنند.

یک شهروند قمی با بیان اینکه دستور کار های حین افطار همگی شبیه برنامه «ماه انگبین» هستند و هیچکدام را نمی بیند درباره سریال ها می گوید: «صغیر معماری کردن» را می بینم و به نظرم موضوعش خوب است. «زیر خاکی» را هم گاهی دنبال می کنم اما «سرباز» کثرت خسته کننده است و دیگر دنبالش نمی کنم.

یک مخاطب دیگر از گلستان می گوید: بیش تلویزیون تماشا نمی کنم اما از میان سریال های رمضانی «زیرخاکی» بوسیله نظرم خوب است و بازیگران دهش هم دارد. «سرباز» تیمار بازیگران انعام دارد که خوب هم بازی می کنند ولی داستان و ماجرای جذابی ندارد.

یک خانم خانه دار تهرانی تیمار معتقد است: بوسیله طور کلی برنامه های امسال نسبت به سال گذشته از جهاتی کمی بهتر بودند ولی انتظار می رود کثرت بهتر از این باشند. او می گوید: من فقط از سریال «بچه مهندس» خوشم آمد. بدآموزی سریال «نظامی» زیاد است و عیال و شوهر داستان دائم داخل حال مشاجره و قهر هستند. برنامه سحر «ماه من» را خیلی دوست داشتم و دنبال کردم.

انتهای پیام

شاید دوست داشته باشید:

کانن چهار پرینتر از خانواده PIXMA و دو اسکنر متاخر شناساندن کرد

کاننبا شناساندن ۴ هیکل متاخر از سری PIXMA، پرینترهای چندکاره خویشتن را به روزرسانی کرده است. این چهار محصول شامل […]

عرضه چاپگر بدون حاجت به تعویض کارتریج توسط اچ پی

عدم نیاز به تعویض کارتریج و تونر چاپگر می تواند باعث فرح بسیاری از افرادی شود که روزانه با چاپگر […]

نگاهی به ورود اصطلاح های جدید بوسیله کلمه

این مدرس دانشگاه پیام تلالو در گفت وگو با ایسنا، درباره واژه هایی که اخیرا توسط فرهنگستان واژه و ادب فارسی جایگزین […]