اسناد مرتبط با شیخ صفی الدین ثبت جهانی شوند/ خلق بانک اطلاعاتی میراث و اوقاف

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش ایسنا، محمدحسن طالبیان که در آئین اهدای گواهی ثبت مجموعه اسناد بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در فهرست ملی برنامه ذهن جهانی که دوشنبه ۱۰ تیر در ارسی ملی ایران برگزار شد، واج می گفت، با اقرار این که پرونده این محوطه جهانی را همراه با پرونده راسته جهانی تبریز حدود ۱۱ سال قبل شخصا تهیه کرده است، امتداد داد: به دلیل ارزش ها  و موارد فنی مهمی که این محوطه داشت در  آن سال، این دو بایگانی بوسیله سرعت درون فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شدند.

او با مداومت کنار این که با کمک همکارانش مطالعات وسیعی درباره ی اقدامات ملا صفی الدین و این صحن از دید معماری و شهرسازی در ان زمان ایفا داده است، افزود: قبر ی ملا صفی الدین از رویت معماری و اصول شهرسازی مبتنی به خشکی امدن اصول درون ارتباط با عرفان شیعی است. در این میان بسیاری از اطلاعات مکتوب و کتیبه ها می توانست ترجمانی از گفتمان در مثنوی معنوی دیده شود.

وی در بخش دیگری از مصاحبت هایش با بیان این که حتما علاوه کنار اسنادی که از شیخ صفی الدین داخل استان اردبیل و تو موزه ملی ایران بود دارد، اسناد زیادی نیز درون اختیار دستگاه های دیگر شبیه اوقاف و متابخانه ملی ایران وجود دارد، افزود: امیدواریم بتوانیم به زودی در به خشکی امدن ارسی ی گور شیخ صفی الدین، نمایشگاهی از آثار موجود و متعلق بوسیله این جا و شخصیت او برگزار کنیم و از سوی دیگر هر اثری داخل اختیار موزه ملی و کتابخانه ملی نیز وجود دارد به این نمایشگاه منتقل شود، تا از این ضابطه تا اینکه یک سامانه و بانک اطلاعاتی نکته سنج از این حیاط ی جهانی به دست آید.

طالبیان با اشاره به ملاقات مونسان – رئیس سازمان میراث فرهنگی –  با سید مهدی خاموشی – پاسبان ولی فقیه داخل دایره اوقاف و امور خیریه – بوسیله پیشنهاد رئیس اوقاف به مونسان اشاره کرد که «ابداع یک بانک اطلاعاتی مشترک با اوقاف و میراث فرهنگی» در دستور امر قرار گیرد.

معاون میراث فرهنگی ادامه عدالت: با توجه به اسنادِ تاریخی و مهمی که در سال ۲۰۱۰ بخاطر ثبت جهانی این محوطه بوسیله یونسکو عرضه دادیم، معتقدم می توان یک پرونده ی مشترک از همین اسناد که قطعا در استان ها و کشورهای مختلف از ان می تواند حیات داشته باشدف تهیه کنیم و در این کمیته بوسیله ثبت برسانیم.

به عقیده وی، تا اینکه معرفت این کار در سیاهه میراث جهانی ناملموس نیز می تواند وجود داشته باشد.

به گزارش ایسنا، در ادامه نیز  از معترف ثبت  کلکسیون اسناد بقعه شیح حصفی الدین اردبیلی رونمایی شد و آن توسط بروجردی رئیس کتابخانه ملی بوسیله جبرئیل نوکنده – مدیر کل موزه ملی ایران – داده شد.

همچنین حدود ۲۰ مدرک از اسناد متعلق به شیخ صفی الدین درون سالن دوران اسلامی ملکی ایران همچنین رونمایی شدند که استراحت است این اسناد داخل این ملکی تا جمعه ۱۴ تیر درون این بخش درون معرض نمایش صبر گیرد.

انتهای پیام

شاید دوست داشته باشید:

کانن چهار پرینتر از خانواده PIXMA و دو اسکنر متاخر شناساندن کرد

کاننبا شناساندن ۴ هیکل متاخر از سری PIXMA، پرینترهای چندکاره خویشتن را به روزرسانی کرده است. این چهار محصول شامل […]

عرضه چاپگر بدون حاجت به تعویض کارتریج توسط اچ پی

عدم نیاز به تعویض کارتریج و تونر چاپگر می تواند باعث فرح بسیاری از افرادی شود که روزانه با چاپگر […]

نگاهی به ورود اصطلاح های جدید بوسیله کلمه

این مدرس دانشگاه پیام تلالو در گفت وگو با ایسنا، درباره واژه هایی که اخیرا توسط فرهنگستان واژه و ادب فارسی جایگزین […]