دنیای چاپگرهای سه گانه بعدی و ماشین های خودویرانگر

admin دسته‌بندی نشده

تصور کنید داخل آینده نزدیک، یک هواپیمای جنگنده F-35 داخل یک پرواز عادی با سرعت پایین تر صوت در آسمان بوسیله پرواز درآید. بوسیله طور ناگهانی، انفجاری ترسناک داخل پره های توربین در سواری جت رخ می دهد و داخل عرض چند ثانیه، این هواپیمای 85 میلیون دلاری امریکایی قطعه قطعه می شود. این موافقت یک ماجرا است یا یک خرابکاری بزرگ؟ به گفته محققان در دانشگاه بن گوریون (BGU)، این سناریو می تواند نمونه ای از یک جنس جدیدی از جنگ سایبری باشد که درون آن خرابکاران می توانند پرینتر سه اینده را به راه ای دستکاری کنند که قطعات خودویرانگر را از قطعاتی که باید بسازند، تمایز ندهند.

ما معمولا حملات سایبری را دربرگیرنده اختلاس اطلاعات شخصی یا دزدی از احصائیه های بانکی می دانیم، ولی با جهانی که بیشتر و بیشتر به کارخانه های خودکار، روبات ها و اینترنت موقوف می شود، دست تبه کاران برای آسیب فیزیکی یمین بازتر است. یک نمونه، جعل امکانات چاپ سه اینده برای تولید قطعات طراحی شده است که موجب می شود تو لحظات بحرانی کار با ضعف مواجه شود.

بخشی از یک تیم بین المللی شامل کارشناسان امنیت سایبری BGU، دانشگاه آلاباما جنوبی و دانشگاه سنگاپور، به مطالعه آسیب پذیری پرینترهای سه گانه اینده توسط هکرهای مخرب پرداختند. در ابتدا بوسیله دید می رسید این دستگاه ها مفرط در معرض کار بزرگ نیستند، اما خیلی زود شرایط تحول کرد.

 پروفسور Yuval Elovici، مدیر آزمایشگاه نوآوری و مرکز تحقیقات حمایت سایبری BGU می گوید: «ابتدا تمرکز ما روی این مساله وجود که آیا پرینترهای سه گانه بعد اینده قابل هک شدن هستند یا نه. به سرعت وارد شدیم با توجه به انواع بسیار متنوعی از پرینترهای سه اینده نمی توان باخبر این موضوع شد، بنابراین غرض گرفتیم کار خود را روی چگونگی امکان حمله در یک روش طاسی در روانی بین نقشه کشی و تولید متمرکز کنیم».

محققان به جای حمله مستقیم بوسیله ماشین، بخش های آسیب پذیرتر دوچرخه مدل سازی و تولید را مرام صبر دادند. آنها از یک حمله فیشینگ برای بارگذاری یک فایل exe مخرب درون ایمیل قربانی شبیه سازی شده، کاربرد کردند. هنگامی که فایل باز شد، آنها قادر به دسترسی به کامپیوتر شخصی قربانی، جستجوی فایل های طراحی یک پروانه هواپیمای بدون سرنشین و دانلود آنها شدند.

با استفاده از این فایل ها، محققان پروانه را دوباره طراحی کردند. طرح جدید مثل طرح واقعی به نظر می رسید، ولی آنها یک حفره 1/0 میلی متری در تیغه و مفاصل ساختن کردند، به طوری که وقتی حداکثر نهضت در پرواز اعمال شد، باعث درمانده شدن سریع و انقراض عملیات می شود.

بوسیله گفته این تیم، زمانی که پروانه جدید هواپیما پرینت و روی یک هواپیمای بدون سرنشین تجاری نصب شد، با پروانه پا بر جا قابل تشخیص نبود، ولی همان طور که پروگرام ریزی شده بود بعد از گذشت ۲ دقیقه، پرواز با انقراض مواجه شد.

Elovici می گوید: «تصور کنید که یک دشمن بتواند در قطعات کاربردی به فقره رفته در موتورهای جت هواپیما خرابکاری کند. چنین حمله ای می تواند به بها جان افراد و باعث هدر رفتن سرمایه شود، صنعت بی نظم گسیخته خواهد شد و پناه ملی یک قلمرو را تهدید می بطی ء. قبل از چاپ سه بعدی یک شی، لازم است مطالعه کنید که فایل دستکاری نشده باشد، وسایل رمزنگاری فراوانی وجود دارد که می توانند برای نمره این موضوع بکار روانی.

مقالات این تیم را در اینجا متناسب دسترسی است.بیشتر بخوانید:اینستاگرام و آزمایش رویه آسان تر برای بازگرداندن صفحات هک شدهفلیپ بورد بوسیله عقب ابراز رخنه امنیتی، میلیون ها پسورد احصائیه کاربری را ریست کردحفره امنیتی بیش از ۲۰ هزاره مودم لینکسیس تأیید شدگوگل: احرازهویت دو مرحله ای بهینه راه برای مقابله با هکرها استاولین ابرخودروی جهان با چاپ سه اینده تولید شد

شاید دوست داشته باشید:

کانن چهار پرینتر از خانواده PIXMA و دو اسکنر متاخر شناساندن کرد

کاننبا شناساندن ۴ هیکل متاخر از سری PIXMA، پرینترهای چندکاره خویشتن را به روزرسانی کرده است. این چهار محصول شامل […]

عرضه چاپگر بدون حاجت به تعویض کارتریج توسط اچ پی

عدم نیاز به تعویض کارتریج و تونر چاپگر می تواند باعث فرح بسیاری از افرادی شود که روزانه با چاپگر […]

نگاهی به ورود اصطلاح های جدید بوسیله کلمه

این مدرس دانشگاه پیام تلالو در گفت وگو با ایسنا، درباره واژه هایی که اخیرا توسط فرهنگستان واژه و ادب فارسی جایگزین […]